| Brand: | Blackview |
| Model: | A85 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 101.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~272 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4480 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, Doke OS 3.0 |
| Dimensions: | 164.3 x 76.1 x 8.7 mm (6.47 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Sky |
| Usd: | ~173 USD |