| Brand: | Blackview |
| Model: | A80 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.49 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), AF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4680 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762V/WD Helio A25 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 162.8 x 77.8 x 8.8 mm (6.41 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Red |
| Usd: | ~140 USD |