| Brand: | Blackview |
| Model: | A7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 143 x 71 x 9.5 mm (5.63 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight: | 176 g (6.21 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Champagne Gold, Chocolate Black, Cream White, Jelly Blue |
| Usd: | ~65 USD |