| Brand: | Blackview |
| Model: | A55 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.53 inches, 102.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.9, (wide), AF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4780 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 164.8 x 76.7 x 9.2 mm (6.49 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, White, Green |
| Usd: | ~140 USD |