| Brand: | Blackview |
| Model: | A50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.01 inches, 88.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), AF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4280 mAh |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 156.4 x 72.9 x 8.9 mm (6.16 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Green, Blue, Gradient |
| Usd: | ~130 USD |