| Brand: | Blackview |
| Model: | A30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.2, (wide), 1.12 µm-8 MP, ƒ/ 2.4, (Secondary), 1.12 µm |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ 2.2, 1.12 µm |
| Capacity: | 2500mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A7 1.5 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP1 |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 141.2 x 69.4 x 9.8 mm |
| Weight: | 140 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / |
| Colors: | Black, Blue, Gold |