| Brand: | Blackview |
| Model: | A200 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 8 MP, 117˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5050 mAh |
| Charging: | 66W wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, Doke OS 4.0 |
| Dimensions: | 162.2 x 73.6 x 8.6 mm (6.39 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Daybreak Blue, Meteor Purple, Polar Night Black |
| Usd: | ~313 USD |