| Brand: | Blackview |
| Model: | A10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Colors: | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
| Usd: | ~76 USD |