| Brand: | BenQ |
| Model: | S700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 82 x 41 x 21 mm (3.23 x 1.61 x 0.83 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Mysterious Black, Classic Silver, Progressive Blue |