| Brand: | BenQ |
| Model: | S670C |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 27 x 27 mm, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 81 x 44 x 22 mm (3.19 x 1.73 x 0.87 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Genie silver, Party blue |