| Brand: | BenQ |
| Model: | P50 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1240 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel PXA272 416 MHz |
| Expandable: | MMC/SDIO, up to 2 GB |
| Os: | Microsoft Windows PocketPC 2003 Phone edition |
| Dimensions: | 122 x 60 x 20 mm (4.80 x 2.36 x 0.79 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |