| Brand: | BenQ |
| Model: | P31 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 208 x 320 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP V1030 |
| Cpu: | 144 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | SD/MMC |
| Os: | Symbian 7.0, UIQ v2.1 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 118 x 52 x 17 mm (4.65 x 2.05 x 0.67 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |