| Brand: | BenQ |
| Model: | M7 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm 6250A |
| Memory | |
| Expandable: | microSD |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 47.5 x 16.8 mm (4.13 x 1.87 x 0.66 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Charcoal with crimson trim |