| Brand: | BenQ |
| Model: | E72 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP V1030 |
| Cpu: | 260 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 |
| Dimensions: | 108 x 46 x 13 mm (4.25 x 1.81 x 0.51 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Bright red |
| Usd: | ~130 USD |