| Brand: | BenQ-Siemens |
| Model: | P51 |
| Release Date: | 2006, March |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1370 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Ram: | 64MB |
| Expandable: | MMC/SDIO |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 122 x 60 x 20 mm, 130 cc (4.80 x 2.36 x 0.79 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g, VoIP via Wi-Fi |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |