| Brand: | ASUS |
| Model: | ZenPad Z10 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 10.1" |
| Resolution: | 1920 x 1200 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4680.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT8735A |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB / 3GB |
| Storage: | 64GB / 32GB / 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.95 mm |
| Weight: | 490 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | White, Gray, Blue |