| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 8.0 Z380KL |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 1 |
| Main Specs: | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm)Qualcomm MSM8929 Snapdragon 415 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x Cortex-A53 & 4x Cortex-A53)Octa-core |
| Gpu: | Adreno 306Adreno 405 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 209 x 123 x 8.5 mm (8.23 x 4.84 x 0.33 in) |
| Weight: | 350 g (12.35 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Aurora Metallic |
| Usd: | ~302 USD |