| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 7.0 Z370CG |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom x3-C3230 |
| Cpu: | Quad-core |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 189 x 110.9 x 8.7 mm (7.44 x 4.37 x 0.34 in) |
| Weight: | 272 g (9.59 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Aurora Metallic |
| Usd: | ~173 USD |