| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 3S 10 Z500M |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT8176 |
| Cpu: | Hexa-core (2x2.1 GHz Cortex-A72 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GX6250 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 240.5 x 163.7 x 7.2 mm (9.47 x 6.44 x 0.28 in) |
| Weight: | 430 g (15.17 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, Grey |
| Usd: | ~367 USD |