| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 3 8.0 Z581KL |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4680 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| Cpu: | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 205.4 x 136.4 x 7.6 mm (8.09 x 5.37 x 0.30 in) |
| Weight: | 320 g (11.29 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |