| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 10 Z300M |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4890 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8163 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight: | 490 g (1.08 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Dark Gray, Pearl White, Rose Gold |