| Brand: | Asus |
| Model: | Zenpad 10 Z300C |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Body | |
| Dimensions: | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight: | 510g (1.12 lb) |
| Display | |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 800 x 1280 pi x els, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MPVGA |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 4890 mAh, non-removable (18 Wh) |
| Type: | Li-Po |