| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Selfie ZD551KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 82.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3.0" |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), ZenUI |
| Dimensions: | 156.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.16 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pure White, Chic Pink, Aqua Blue |
| Usd: | ~302 USD |