| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Max Shot ZB634KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches, 98.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~398 ppi density) |
| Technology: | S-IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25μm, PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon SiP 1 |
| Cpu: | Octa-core 1.8 GHz |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 159.2 x 76.2 x 8.4 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Red, Silver, Blue, Black |
| Usd: | ~335 USD |