| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ZenFone Max Shot |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels |
| Technology: | 6.26 in |
| Main Specs: | 4000 x 3000 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon SiP 1 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Ram: | 3 GB, 4 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76.2 x 159.2 x 8.4 mm |
| Weight: | 165 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |