| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches, 92.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~404 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1.12µm, PDAF Auxiliary lens or 16 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens (6 GB RAM model only) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.0µm 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm (6 GB RAM model only) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 509 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 159 x 76 x 8.5 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyroscope, ambient light sensor |
| Colors: | Meteor Silver, Deepsea Black |
| Usd: | ~173 USD |