| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ZenFone Max Pro (M1) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches FHD+ |
| Resolution: | 1080 x 2160 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.99 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP + 5MP / 8MP | 16MP + 5MP / 16MP (For 6GB Version) |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixel (16MP 6GB Version) with Face Recognition, 1.0 um Pixel Size, LED Flashlight, |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4 x 1.8GHz Kryo 260, 4 x 1.6GHz Kryo 260 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 509 GPU |
| Ram: | Memory: 3GB/4GB/6GB, LPDDR3, 1333 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB/64GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 2TB |
| Os: | Android 8.1 Oreo OS |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 159 mm x 76 mm x 8.46 mm |
| Weight: | 180 Grams (with Battery) |
| Sim: | Standard SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB 2.0, with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer, Proximity Sensor, Light, Compass Sensor, Gyroscope, Fingerprint (Rear Mounted) |