| Brand: | ASUS |
| Model: | ZenFone Max Plus (M1) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.7 inches IPS |
| Main Specs: | 16MP + 8MP | 8MP |
| Main Video: | 1080@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels withBeauty Mode, f/2.0 Aperture, 85 ° Wide Angle |
| Capacity: | 4130 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6750T, 64-bit Processor |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 650MHz, 2-Cores |
| Ram: | 2GB/3GB LPDDR3, 833MHz |
| Storage: | 16GB/32GB External Memory Support up to 256GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat with ZenUI 4.0 |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 152.6 mm x 73 mm x 8.8 mm |
| Weight: | 160 Grams |
| Sim: | Standard SIM (Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint ID (Rear Mounted) Compass Gyroscope Sensor |