| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Max (M2) ZB633KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.26 inches, 97.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 1/3.1", 1.12µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 158.4 x 76.3 x 7.7 mm (6.24 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |