| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ZenFone Max (M2) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.45 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 6 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 4096 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.8 GHz Kryo 260, 4x 1.6 GHz Kryo 260, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 509 |
| Ram: | 4 GB, 1333 MHz |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Weight: | Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |