| Brand: | ASUS |
| Model: | Zenfone Max (M1) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches, 88.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 16:10 ratio |
| Technology: | 5.5 inches |
| Main Specs: | 13 Megapixel | 8 Megapixel |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (f/2.2, 25mm), gyro EIS |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 or Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| Gpu: | Adreno 308 or Adreno 505 |
| Ram: | 2GB / 3GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat) |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 147.3 x 70.9 x 8.7 mm (5.80 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |