| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ZenFone Lite (L1) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.45 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.45 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.4 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.1 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | 2 GB, 800 MHz |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 71.77 x 147.26 x 8.15 mm |
| Weight: | 140 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass |