| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Go ZB690KG |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.9 inches, 134.0 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~172 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3480 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 188 x 101.4 x 8.9 mm (7.40 x 3.99 x 0.35 in) |
| Weight: | 270 g (9.52 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Glacier Grey, Pearl White |
| Usd: | ~130 USD |