| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone Go ZB452KG |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Selfie Specs: | VGA, f/2.8 or 2 MP, f/2.4 |
| Capacity: | 2070 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 136.5 x 66.7 x 11.2 mm (5.37 x 2.63 x 0.44 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Lemon Yellow, Charcoal Black, Pearl White, Glacier Gray, Sheer Gold, Glamour Red, Silver Blue |
| Usd: | ~97 USD |