| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 8 Flip |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, HDR10+, 700 nits (HBM), 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, auto panorama (motorized rotation) |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | Motorized flip-up main camera module |
| Selfie Video: | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, PD3.0 |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 165 x 77.3 x 9.6 mm (6.50 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Galactic Black, Glacier Silver |
| Usd: | ~410 USD |