| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 6 A600CG (2014) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2580 |
| Cpu: | Dual-core 2.0 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 166.9 x 84.3 x 9.9 mm (6.57 x 3.32 x 0.39 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Champagne Gold |
| Usd: | ~270 USD |