| Brand: | ASUS |
| Model: | ASUS Zenfone 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches |
| Resolution: | 1080 x 2280 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 6.4 inches |
| Main Specs: | 48 Megapixels + 13 Megapixel with dual-LED Flash and AF Rear Camera | Motorized Flip Front Camera |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | Motorized flip Primary camera |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 855, 64-bit Processor |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 640 GPU |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 64GB/128GB/256GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie OS with ZENUI 6.0 |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 56.44 mm x 159.1 mm x 9.1 mm |
| Weight: | 190 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |