| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 5z ZS620KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 96.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, 4-axis OIS 8 MP, f/2.0, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, no AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 153 x 75.7 x 7.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | v5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Blue, Meteor Silver |
| Usd: | ~540 USD |