| Brand: | ASUS |
| Model: | ZenFone 5Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 6.2" |
| Resolution: | 1080 x 2246 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 20 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3300.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 630 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage: | 64GB / 128GB / 256GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.85 mm |
| Weight: | 155 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Silver, Blue |