| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 5 Lite ZC600KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF Unknown MP, 13mm, no AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps (SDM630 only), 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.8", 1.0µm Unknown MP, 13mm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm)Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508Adreno 505 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 160.6 x 76.2 x 7.8 mm (6.32 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct (SDM630)Wi-Fi 802.11, b/g/n, Wi-Fi Direct (MSM8937) |
| Bluetooth: | 4.1 or 4.2 (SDM630 only), A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Moonlight White, Rouge Red |
| Usd: | ~216 USD |