| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 5 Lite A502CG (2014) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2520 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 148.2 x 72.8 x 10.8 mm (5.83 x 2.87 x 0.43 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Usd: | ~108 USD |