| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF, f/2.0 |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.4 |
| Capacity: | 2110mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Os Version: | 4.4.2 |
| Dimensions: | 148.2 x 72.8 x 10.3 mm |
| Weight: | 145 g |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM)Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Champagne Gold, Twilight Purple |
| Usd: | ~227 USD |