| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 ZE554KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, no AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm)Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53)Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 508Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), ZenUI 4 |
| Dimensions: | 155.4 x 75.2 x 7.7 mm (6.12 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonlight white, Mint Green, Midnight Black |
| Usd: | ~378 USD |