| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 Selfie ZD553KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, 26mm (wide), PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, 31mm (standard), 1/2.8", 1.0µm 8 MP, 12mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo), ZenUI 5 |
| Dimensions: | 155.7 x 75.9 x 7.9 mm (6.13 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 144 g (5.08 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Deepsea Black, Mint Green, Rose Pink, Sunlight Gold |
| Usd: | ~270 USD |