| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm 8 MP, 12mm |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7 (Nougat), ZenUI 4 |
| Dimensions: | 154 x 74.8 x 6.9 mm (6.06 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rouge Red, Sunlight Gold, Deepsea Black |
| Usd: | ~270 USD |