| Brand: | ASUS |
| Model: | Zenfone 4 Selfie Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 16 MP |
| Selfie Specs: | 12 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon 625 MSM8953 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB / 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.8 mm |
| Weight: | 147 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Red, Gold, Black |