| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 Pro ZS551KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 16 MP, 50mm (telephoto), 1/3.1", 1.0µm, AF, 2x optical zoom |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, 22mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, PDAF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, 50% in 32 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8 (Oreo), ZenUI 4 |
| Dimensions: | 156.9 x 75.6 x 7.6 mm (6.18 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonlight white, Pure Black |
| Usd: | ~378 USD |