| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 Max ZC554KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | S-IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 25mm (wide), AF 13 MP, f/2.0, 12mm, no AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 24mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7 (Nougat), ZenUI 4 |
| Dimensions: | 154 x 76.9 x 8.9 mm (6.06 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight: | 181 g (6.38 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titanium Gray, Rose Pink, Sand Gold, Deepsea Black |
| Usd: | ~292 USD |