| Brand: | ASUS |
| Model: | ZenFone 4 Max |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1080 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4850.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.85 mm |
| Weight: | 175 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |