| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 A450CG (2014) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2520 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 136.8 x 67.9 x 11.3 mm (5.39 x 2.67 x 0.44 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| Usd: | ~108 USD |